Mega İlaçlama
.
Firma Profili

FİRMA PROFİLİ

Mega ilaçlama, tüm haşereler ile mücadele etmek için 1993 yılında kurulan yasal bir ilaçlama şirketidir. Bilinmektedir ki hem taşıdıkları mikroplar, hem de bulaştırdıkları hastalıklar bakımından insanlara en çok zarar veren canlılar böcekler, haşereler, sürüngenler ve kemirgenlerdir. İnsanların sağlık ve refah içinde yaşaması için mutlaka bu canlılardan uzak olması gereklidir.Bizlerde Mega İlaçlama şirketi olarak toplumumuzda ki her ferdin veya bireyin sağlıklı yaşaması için sizlere en güvenilir hizmeti vermekteyiz.

Devamını okumak için tıklayın

Çiyan

çiyan böceğiÇiyan zehirli bir böcek olup, omurgasız canlılar sınıfı içinde yer alan zararlıdır. Çıyanlar vücut yapısı olarak uzun ve ince bir yapıya sahiptirler. Görünüş olarak kırkayak böceğine benzeyen çıyanlar, çok tehlikeli ve zehri çok etkili canlılardır. Çıyanların vücut yapısı boğumlar halindedir ve her boğumunda 2 çift ayak bulunur. Çiyan böceğinin bacaklarının hepsi oldukça zehirlidir. Başında bulunan bir çift anten şeklindeki ince kıllar ile yiyeceklerin yerini bulma ve tehlikeleri algılama görevini yapar. Dünya üzerinde her yerde yaşayan çiyanların boyları ve renkleri yaşam alanlarına göre değişmektedir. Ortalama bir çiyanın boyu 30 cm kadardır. Renkleri ise genellikle kırmızı, sarı, siyah, kahverengi, mavi renkte olurlar. Çiyan böcekleri daha çok dağlarda, çayırlık ve yeşillik alanlarda, ormanlarda, taş diplerinde, ağaçların üzerinde bulunur. Çiyan zararlısı genellikle toprağı kazarak açtıkları delikler içerisine yuvalarını yaparlar. İlkbahar ve sonbahar aylarında yağışların artması ile beraber Çiyan yuvalarının içine su dolar ve yuvaları bozulur. Bu nedenle dış ortamlarda barınamayan Çiyan böcekleri ev içlerine yönelirler. Ev içlerine yönelen Çiyan zararlıları, öncelikle nemli olan bölgeler olan bodrum ve çatılara yerleşir. Buradan çatlaklar, açık pencere ve kapı boşluklarından ve parke altlarından tam olarak evlerde yerlerini alırlar. Mutfak, banyo, tuvalet gibi evlerin en nemli olan bölgelerine gelerek yiyecek ararlar. Çiyan böceği çok zehirli ve çok tehlikeli canlılardır, kesinlikle görüldükleri anda elle temas etmemek gerekir. Çok zehirli bir Çiyan türü, bir insanı sıkması halinde o insanda kısmi felç veya ölüm gerçekleşir.

Çiyanlar gündüzleri yuvalarında dinlenirken, geceleri beslenmek amacı ile gezinirler. Çöl ortamında yaşayan Çiyan canlıları ormanlık alanlarda bulunan Çiyan böceklerinden daha zehirlidir. Bunun nedeni çöl ortamında yaşayan çiyanların daha susuz kaldıkları için vücutlarında ki zehri atamazlar ve bu nedenle daha zehirli olurlar. Çiyan canlısı önce avını zehirleyip felç eder ve ardından etkisiz hale getirdiği avını yer. Çiyan tarafından ısırılan kişilerde vücutta kızarıklık, şişme, kaşıntı ve acı hissedilir. Isırılan bir insan olduğunu düşündüğümüzde, kişide halsizlik, bulantı, iştahsızlık, kusma, baş ağrısı gibi belirtiler olur.


Çıyanlarda üreme için her iki bireye ihtiyaç vardır. Çıyan böceği çiftleştikten sonra 10'larca yumurta yapar. Ortamın sıcaklığına göre belli bir süre sonra olgunluğa erişen yumurtalar çatlar ve çıyan yavrusu ortaya çıkar. Çıyan ısırması sonrası ısırılan yerden zehrin yayılmasını önlemek için, ısırılan yer ile kalp arasında uygun bir yerden bağlanıp, ısırılan yer ile kalp arasındaki dolaşımı kesmek gerekir. Çıyan tarafından ısırılan kişiler mutlaka en kısa zaman içinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Çıyanlar insanlar ve diğer canlılar için çok tehlikeli bir canlıdır. Mutlaka görüldüğü anda yok edilmesi gerekir ki bu yok etme işlemini ferdi olarak yapmak çok tehlikelidir. Bu konuda kesinlikle uzman ve deneyimli ilaçlama şirketlerinden Çiyan ilaçlaması hakkında bilgi ve randevu alınmalıdır.

Çiyan hakkında sık sorulan sorular

1. Çiyanların boyları ne kadardır?
2. Çiyan insanlara zarar verir mi?
3. Çiyan böceği yuvalarını nereye yapar?
4. Çiyan ne renktir?
5. Çiyan zararlısı en çok ne zaman görülür?
6. Çiyan ne yer?
7. Çiyan sokmasında ne yapılmalıdır?
8. Kırkayak böceği ile Çiyan böceği arasındaki farklar nelerdir?
9. Çiyan ilaçlaması kimler tarafından, nasıl yapılmalıdır?

 

 

sSite Haritası | RSS Besleme Haberler Haberler
www.bocekilaclamak.gen.tr
Bilgisayar ve İnternet